-
Намали риска. Предпази се. Живей!2021 г.
-
„10 минути само за теб“2017-2018 г.
-
Кампания „Кажи на някой!2006-2007 г.

Намали риска. Предпази се. Живей!
Вижте всичко за кампанията ТУК.

„10 минути само за теб“
На 22.05.2017 г. стартира информационната кампания за профилактика на рака на маточната шийка „10 минути само за теб” с пресконференция в Националния център по заразни и паразитни болести. Организатор на инициативата е Националното сдружение за профилактика на рака на шийката на матката и тя има за цел да осигури актуална информация за заболяванията, свързани с HPV вируса, да насочи общественото внимание към необходимостта от превенция и по-добра здравна култура.
„Необходима е национална инициатива, която да даде повече гласност на социално-значимо заболяване каквото е ракът на маточната шийка. Убедена съм, че само с обединени усилия ще постигнем промяна в обществените нагласи по отношение на профилактиката и имунизациите”, заяви по време на откриването Лилия Асенова от Национално сдружение за профилактика на рака на шийката на матката.
Ракът на маточната шийка е вторият по честота при жените на възраст между 15-44 г. , стана ясно от данните, съобщени по време на пресконференцията. Всяка година над 270 000 жени в света умират от заболяването. 530 000 нови случая на рак на маточната шийка се регистрират ежегодно в света и ако не се предприемат мерки за предотвратяването, този брой ще стигне 1 млн. нови случая през 2050 г. В България всяка година над 1 000 жени се диагностицират с тежката диагноза, а над 400 не успяват да се преборят. В 99,7% от случаите ракът на маточната шийка е причинен от HPV вирус.
Със своята Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, България принадлежи към групата от 87 държави в света, които имат национални програми за имунизация срещу РМШ, финансирани с публични средства. Националната програма осигурява безплатна имунизация срещу рак на маточната шийка за момичетата на 12 и 13-годишна възраст, като всеки родител, който желае да имунизира дъщеря си, следва да се обърне към личния си лекар и да получи повече информация на сайта на Националната програма – http://hpv-vaccine.bg
Редица научни публикации доказват, че посредством имунизация и редовни прегледи смъртността и заболяемостта от рак на маточната шийка могат да бъдат намалени с 94%. По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията процентът ваксинирани момичета в Европа варира между 17 и 84%, като програмата в Шотландия води класацията с обхват от над 90%, а в Англия и Португалия той е над 80%.
Лицата на кампанията Йоана Буковска-Давидова и Елена Петрова отправиха посланията към жените да бъдат активно ангажирани в грижата за своето здраве и да ходят редовно на профилактични прегледи.
Кампанията „10 минути само за теб” се организира от Национално сдружение за профилактика на рака на шийката на матката в партньорството на Столична община, Национален център по заразни и паразитни болести, Български червен кръст, Български младежки червен кръст, Фармацевтичен факултет към МУ – София, Българско сдружение по иновативна медицина, Национално сдружение на общопрактикуващите лекари, Национално сдружение на педиатрите специалисти от извънболничната помощ, Българско дружество по акушерство и гинекология, Българска педиатрична асоциация, Национална пациентска организация и се осъществява с подкрепата на MSD България.
Медийни партньори са NOVA телевизия и Нетинфо.
Повече информация за кампанията можете да във Facebook

Кампания „Кажи на някой!
„Кажи на някой“ е мотото на първата мащабна информационна кампания за насърчаване на профилактиката на рака на шийката на матката сред младите жени.
Този вид заболяване е втората причина за смъртността сред жените след рака на гърдата. Причинява се от човешкия папиломавирус (HPV) и у нас годишно се разболяват над хиляда жени.
По последни данни в световен мащаб заразените с вируса са между 9 и 13% от населението, което прави 630 милиона души.
Приблизително половината от всички сексуално активни жени или мъже придобиват генитална HPV инфекция в даден момент от живота си, като най-често заразяването става във възрастта между 18 и 28 години.
Смята се, че значителна част от жените – около 80%, ще бъдат заразени до навършване на 50-та си година.
Единственият начин за ранно диагностициране на наличие на вируса и успешно лечение на заболяванията, които той причинява, са редовните профилактични прегледи.
Липсата на достатъчно информация по въпроса, както и ниската здравна култура на младите у нас е подтикнала шест дами, преминали през трудностите на заболяването, да създадат Национално сдружение за профилактикана рака на маточната шийка HPVGuard.
Сдружението открива и гореща телефонна линия – 0700 1 87 87, на която всеки обадил се може да получи консултация от медицинско лице по темата.